Zawartość

Trening oddechowy SpiroTiger

Oddychanie jest naturalnym odruchem i towarzyszy nam od narodzin do śmierci. Zdrowe płuca i ilość tlenu jaką jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi decyduje o naszej sprawności i dobrym samopoczuciu. Nie często jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że do oddychania potrzebne nam są mięśnie. Podstawowe mięśnie oddechowe, które pracują nawet przy najlżejszym wdechu to przepona i mięśnie międzyżebrowe. Natomiast podczas wysiłku gdy układ oddechowy pracuje bardzo intensywnie angażujemy nawet do 300 mięsni oddechowych. Część z nich to mięśnie pomocnicze, które mają też inne funkcje takie jak np. mięsień piersiowy większy czy mięśnie brzucha. Jednak podczas wzmożonego oddechu są odpowiedzialne za zwiększenie objętości klatki piersiowej.

Co zrobić gdy układ oddechowy nie funkcjonuje jak należy?

Gdy zaczyna brakować nam oddechu powinniśmy się przede wszystkim udać do lekarza, by ustalić przyczynę tej sytuacji. Kiedy po konsultacji z lekarzem okaże się, że powodwem tego stanu rzeczy jest choroba układu oddechowego np. astma, mukowiscydoza, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc, warto oprócz leczenia farmakologicznego zastosować odpowiednią fizjoterapię, która będzie się składać z treningu ogólnorozwojowego, masażu/oklepywania, a także odpowiedniego treningu oddechowego.

Co to jest SpiroTiger?

Nowatorską metodą, która przynosi bardzo dobre efekty zdrowotne jest trening oddechowy za pomocą urządzenia SpiroTiger. Od tradycyjnego treningu oddechowego odróżnia go to, że można go wykonywać nawet kilkanaście minut bez przerwy i wykorzystuje się całkowity potencjał naszych płuc. Jest to możliwe, ponieważ parametry treningowe są dobierane indywidualnie do każdego ćwiczącego. Ponadto podczas wdechu część powietrza pobieramy z otoczenia, a 1/3 powietrza stanowi powietrze wydychane (do urządzenia dołączony jest specjalny worek do którego wydychamy powietrze podczas wydechu, a potem pobieramy podczas wdechu oprócz świeżego powietrza). Dzięki temu mechanizmowi utrzymujemy stały poziom gazów w organizmie i nie dochodzi do tak zwanej hiperwentylacji, czyli zawrotów głowy i uczucia nudności spowodowanego zbyt intensywnym oddychaniem (takie zjawisko możemy zaobserwować np. przy dmuchaniu dużej ilości balonów).

Efekty treningu SpiroTiger

Tego typu trening wzmacnia mięśnie oddechowe i zwiększa elastyczność klatki piersiowej co bardzo usprawnia oddychanie, a także pracę pozostałych mięśni organizmu, które dzięki temu są lepiej dotlenione. Dodatkowym atutem tego typu treningu jest to, że podczas głębokiego oddychania uruchamiamy całą powierzchnię płuc i zalegająca w nich chorobowa wydzielina zaczyna się odklejać, co prowadzi do ich oczyszczenia. W konsekwencji po treningu oddycha się lżej, a wymiana gazowa zachodzi sprawniej. Ponieważ urządzenie niejako wymusza na nas uruchomienie całej powierzchni płuc niemalże odruchowo podczas treningu wybieramy przeponowy, czyli najbardziej prawidłowy, tor oddychania. Oznacza to, że podczas głębokiego wdechu powiększa nam się brzuch, a nie tylko klatka piersiowa tak jak ma to miejsce podczas piersiowego toru oddychania.
Oprócz chorób oddechowych trening ten znajduje zastosowanie również w rehabilitacji wad kręgosłupa i klatki piersiowej, a także sytuacjach, gdy zaczyna nam doskwierać ból kręgosłupa (trening uruchamia mięśnie głębokie, również te które stabilizują kręgosłup). Poza fizjoterapią trening SpiroTiger świetnie sprawdza się również w sporcie.

Jeśli zainteresował Ciebie ten artykuł i masz pytania, zadzwoń i umów się na konsultację, tel.: 61 826 85 86

Zespół Niku Rehab.