Zawartość

Zumbowy Fenomen!

Zumba, nadal jest jedną z najpopularniejszych form zajęć. To nowoczesna forma treningu, która łączy ze sobą taniec, energiczną muzykę oraz świetną zabawę. Ten rodzaj zajęć ma pozytywny wpływ nie tylko na poprawę kondycji, ale przede wszystkim na nasze samopoczucie. Zumba łączy w sobie kilka różnych rodzai tańca latynoamerykańskich jak merengue, salsa, cumbia, reggaeton, flamenco, samba, cha-cha, rumba, twist, ale również ma pozytywny wpływ na kształtowanie naszej sylwetki i pomaga nam utrzymać dobrą formę. Jednakże głównym celem tego typu zajęć jest świetna zabawa, wywołanie uśmiechu oraz pozytywne nastawienie do życia.

Nieco o historii Zumby:
Twórcą tej metody treningu jest Alberto „Beto” Perez.
Od zawsze związany z tańcem, początkowo występował na scenie i brał udział w różnego rodzaju konkursach tanecznych. Alberto był również nauczycielem tańca. Miał okazję współpracować z wieloma artystami, między innymi z Shakirą. To właśnie on jest prekursorem Zumby i to on sprawił, że są to zajęcia znane milionom osób na całym świecie.  ZUMBA® Fitness powstała, w zasadzie jak każdy wielki wynalazek, przypadkowo. Pewnego dnia Beto zapomniał na zajęcia płyty z muzyką, którą wcześniej przygotował, co zmusiło go do poprowadzenia zajęć w nieco inny sposób. Uczestnikom kursu nowa metoda niezwykle przypadła do gustu, ponieważ była prosta, spontaniczna, a przy okazji dała ćwiczącym wiele radości. I tak właśnie w połowie lat 90-siątych została zapoczątkowana Zumba. Zajęcia szybko zdobyły swoich zwolenników i tym samym Zumba stała się niezwykle popularna. Alberto natomiast wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie jego kariera nabrała rozpędu i wraz z Alberto Perlman i Alberto Aghion założyli markę ZUMBA® Fitness.

Zumba w Niku
Zumba w Niku Fitness

Co wyróżnia Zumbę® Fitness od innych zajęć?

 1. Prostota
  Zumba jest bardzo przystępna dla uczestników, ponieważ ruchy wykonywane podczas zajęć są proste, łatwe do powtórzenia i zapamiętania. Choreografie nie są skomplikowane, ponieważ wykorzystuje się w nich głównie podstawowe kroki tańców latynoamerykańskich wraz z podstawowymi krokami fitnessowymi. Uczestnicy zajęć dzięki temu mogą się wyluzować i nie muszą na siłę skupiać się nad zapamiętaniem kroków i denerwować jeśli coś im nie wyjdzie. Po prostu tańczą! Zumba powstała z przypadku, a skoro tak szybko znalazła swoich zwolenników, znaczy, że jest bardzo przystępna!
 2. Pozytywna energia
  Instruktorów Zumby cechuje niezwykła pogoda ducha i pozytywne nastawienie do otaczającego świata i ludzi. Starają się stworzyć niepowtarzalną, sympatyczną atmosferę, w której każdy poczuje się doskonale. Zarówno osoby początkujące jak i te, które od dłuższego czasu uczęszczają w zajęciach. Ćwiczenia odbywają się w grupie, a zatem możliwe są różne interakcje między uczestnikami zajęć i wzajemna motywacja. W większości przypadków uczestnicy wychodzą z zajęć z humorem 3 razy lepszym niż przed wejściem, co jest zasługą zajęć, instruktora, ale również wydzielonych endorfin!
 3. Odchudzanie
  Zumba zaliczana jest do zajęć typu Cardio. Co znaczy, że pozytywnie wpływa na naszą kondycję i przynosi bardzo dobre efekty w zakresie spalania tkanki tłuszczowej. Cały czas jesteśmy w ruchu, tańczymy, skaczemy, obracamy się a tego typu rodzaj ruchu powoduje, że przyspiesza się nasz metabolizm, a przy regularnym uczestnictwie w zajęcia możemy liczyć na zrzucenie kilku kilogramów. Rodzaje Zumby różnią się od siebie nie tylko przebiegiem zajęć, ale również wpływem jakie mają na nasze ciało. Do efektów Zumby można również zaliczyć modelowanie sylwetki.
 1. Niepowtarzalna
  Instruktorzy tych zajęć są specjalnie szkoleni, wciąż pracują nad swoim rozwojem, biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach i konwencjach. Na bieżąco wymyślają nowe choreografie, których następnie uczą na swoich zajęciach. Nigdy nie ma takich samych zajęć, ponieważ za każdym razem poza powtarzaniem starych choreografii na każdych zajęciach wprowadza się również nowe piosenki z nowymi układami tanecznymi. Zumba zazwyczaj jest tak zmiksowana, aby nowe osoby nie zraziły się, że pozostali znają wszystkie choreografie, bo zawsze dołączana jest nowa piosenka, której wszyscy uczą się wspólnie, także jeśli jeszcze nie uczestniczyliście w zajęciach Zumby – nie ma strachu tylko ZABAWA!
Zumba
Zumba z Anią w Niku Fitness

ZUMBA® choć w świecie fitness funkcjonuje już od pewnego czasu, nadal jest bardzo popularna i zainteresowanie nią nie spada. Poza standardowymi zajęciami są również organizowane zajęcia na świeżym powietrzu jak również maratony, gdzie wielbiciele tego rodzaju treningu spotykają się na 3- godzinnych tanecznych szaleństwach. Zajęcia wtedy prowadzi kilku różnych instruktorów. U nas w klubie też tego typu zajęcia są organizowane co jakiś czas.

Właściciele marki Zumba poszli o krok dalej- stworzyli kilka różnych rodzai tego treningu, tak, aby jeszcze więcej osób mogło, chciało zarazić się Zumbową energią. Programy różnią się od siebie intensywnością ćwiczeń, skierowane są do różnych grup wiekowych, aby każdy uczestnik czuł się komfortowo, podczas zajęć wykorzystuje się rozmaite przyrządy jak krzesła czy stepy. Zumbę można również trenować w wodzie. Dlatego dla chcącego nic trudnego, można wybrać odpowiedni program i po prostu dobrze się bawić.

ZUMBA® Gold– jest to program, skierowany do osób początkujących, które wcześniej nie miały styczności z aktywnością fizyczną. Mniejsza intensywność zajęć sprawia również, że zaleca się te ćwiczenia osobom w starszym wieku jak również osobom, które mają nadwagę i nie powinny zbytnio obciążać swoich stawów. ZUMBA® Gold zmniejsza ryzyko kontuzji i jest bezpieczniejsza niż inne formy Zumby. Ponadto są to zajęcia nieco krótsze niż podstawowa forma.

ZUMBA® Toning– jest to program dla osób bardziej zaawansowanych, które są już przygotowane fizycznie do nieco wyższego poziomu intensywności ćwiczeń. ZUMBA® Toning różni się od Zumby® Basic tym, że łączy ze sobą zajęcia taneczne jak również wzmacniające. To pozwala nie tylko na spalanie tkanki tłuszczowej, ale również na modelowanie sylwetki. Podczas tego programu często wykorzystywane są również niewielkie obciążenia.

ZUMBA® Sentao– podczas tych zajęć wykorzystuje się krzesła. Krzesło dodaje ćwiczącym stabilizacji, ponieważ podtrzymuje osobę trenującą. Dodatkowo ten program Zumby idealnie modeluje górne partie mięśni jak również brzuch i pośladki. To jedyny w swoim rodzaju program zajęć, ponieważ w żadnych innych formach nie wykorzystuje się krzeseł aż w takim stopniu.

Zumbatomic®– ten program został stworzony specjalnie z myślą o dzieciach. W zajęciach mogą brać udział najmłodsi między 4 a 12 rokiem życia. Tego typu program odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ promuje wśród dzieci aktywność fizyczną, od czego w dzisiejszych czasach dzieci uciekają. Jeśli od początku nasza pociecha nabierze zdrowych nawyków, istnieje szansa, że w przyszłości będzie to kontynuować. Ta forma rozwija również kreatywność i uczy dzieci współpracy między sobą.

Aqua ZUMBA®– jest to standardowa Zumba wykonywana w wodzie. Szczególnie polecana osobom, które mają problemy ze stawami, ponieważ trening w wodzie odciąża nasze stawy i kręgosłup. Co do tego rodzaju Zumby nie ma ani żadnych przeciwwskazań, ani żadnych ograniczeń, mogą ją trenować wszyscy bez wyjątku, nawet osoby, które nie potrafią pływać, ponieważ zajęcia są prowadzone na bezpiecznej głębokości.

ZUMBA® Step– zajęcia z wykorzystaniem Stepu to jedne z najstarszych zajęć fitnessowych. Dlatego twórcy programu ZUMBA® Fitness stworzyli kolejną propozycję dla zagorzałych fanów tej formy. Na zajęciach ZUMBA® Step łączy się tańce latynoskie z podstawowymi krokami wykorzystywanymi na zajęciach Step.

A zatem każdy znajdzie coś dla siebie!

Zumba Poznań 00 Niku Fitness Poznań
Zumba w Niku Fitness

Zajęcia Zumby mają przede wszystkim stanowić odskocznię od dania codziennego, mają sprawić, że się zrelaksujemy i poprawimy sobie humor. Traktujmy je jako przyjemność, a nie konieczność. Tylko wtedy będziemy mogli dać się ponieść podczas zajęć, jeśli wszystkie problemy zostawimy przed salą. Podejdźmy do tego jako do niesamowitej przygody i zabawy, a przy okazji możemy pozbyć się zbędnych kilogramów i ujędrnić swoje ciało. Dodatkowo Zumba sprawi, że będziemy mieli większą kontrolę nad własnym ciałem. A przy okazji wyjścia do klubu ze znajomymi będziemy mieli okazję popisać się nowo poznanymi super krokami.