Zawartość

Joga sposobem na życie

Szukamy recepty na młodość, zdrowie i szczęście w świecie, który nas otacza, czytamy poradniki, stosujemy diety, poprawiamy ciało chirurgicznie, winą za zmęczenie i stres obarczamy pracę. Szukamy rozwiązań szybkich i spektakularnych. A gdyby tak zwrócić się ku swemu wnętrzu i tam poszukać źródła problemów i remedium na nie? Joga jest doskonałym narzędziem i inspiracją do wewnętrznych poszukiwań. Najpierw odnajdziesz siebie, potem zrozumiesz, by zaakceptować.

Nie sposób wymienić wszystkich dobrodziejstw płynących z praktyki jogi. Z pewnością pomaga osiągnąć harmonię duszy i ciała. Wzmacniając ciało, przywraca zdrowie. Odbudowuje zapasy energii, rozwija wytrzymałość emocjonalną, stabilizuje system nerwowy, uczy odwagi i dystansu do spraw codziennych, które jakże często rządzą naszym spokojem i zadowoleniem.

Joga to podróż życia – długa i fascynująca droga! 

Joga to zdrowie 

Szereg badań dowodzi skuteczności jogi w zakresie poprawy ogólnej kondycji ciała i koordynacji ruchowej. Oddziałuje ona na wszystkie układy i partie ciała, usprawnia metabolizm, zwiększa zakres ruchu, elastyczność i sprawność, tonizuje mięśnie i pobudza działanie narządów wewnętrznych. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą ponadto leczyć rozmaite schorzenia, przynosząc ulgę w bólu. Coraz częściej lekarze, np. ortopedzi, zalecają jogę jako bezpieczną formę leczenia zwyrodnień kręgosłupa i wad postawy. Wskazuje się też na jogę jako istotny element profilaktyki przeciwstarzeniowej, antyrakowej i przeciwzapalnej. Wyjątkowo korzystnie przeciwdziała również osteoporozie u kobiet.

Świadomość ciała 

Joga rozwija świadomość ciała. Wpisuje ona ciało w idealne struktury asan, chcąc wykorzenić z pamięci ciała bylejakość naszych postaw, ograniczoność ruchu, sztywność czy wiotkość mięśni. Każda sesja jogi przynosi odczuwalną poprawę samopoczucia! Pracujemy w niej, wydawałoby się nad rzeczami prostymi: większość asan, czyli pozycji jogi, to stanie, leżenie, unoszenie rąk i nóg czy skłony. To aktywności powtarzane przez nas bezwiednie dziesiątki razy dziennie. Zwykle jednak czynione są przez nas niedbale i w pośpiechu, bez krzty refleksji. Wykonywane na zajęciach z uwagą i precyzją stają się intensywną i głęboką pracą dla całego ciała. Jak trudno jest znaleźć równowagę i prawidłową postawę ciała w staniu Tadāsany, ile trzeba znaleźć w sobie pokory w skłonie Paścimottanāsany, czy choćby jak ciężko poruszyć małym palcem stopy, czy skórą między łopatkami, wie każdy, kto choć raz doświadczył lekcji jogi. Wytrwałość i cierpliwa, systematyczna praca przynoszą oczekiwane efekty. Joga uczciwie wynagradza zdrowym smukłym ciałem, witalnością i wewnętrzną siłą.

Zaproszenie 

Joga może pozostać dla Ciebie po prostu formą aktywności fizycznej, jedną z wielu preferowanych obok aerobiku, spinningu czy ćwiczeń siłowych. Może również stać się filozofią życia, pasją, a czasem nawet terapią w trudnych momentach życia. Uniwersalność i doskonałość jogi polega na tym, że każdy bierze z niej dla siebie to, czego potrzebuje i to do czego dojrzał. Joga to umiejętność bycia z samym sobą – sobą najprawdziwszym, bez imienia, płci, stanowiska w pracy, bez rzeczy materialnych, które współcześnie tak bardzo nas określają. Boso na macie zmagasz się z własną słabością, lenistwem albo z kolei „ambitnym ego”, które nie respektuje ograniczeń ciała, chce więcej i szybciej. Stajesz wobec prawdy o sobie. Uczysz się szacunku, odkrywasz w sobie ogromną moc, a wraz z nią pokorę. Dbasz o sprawność, ale godzisz się ze starzeniem. Otwierasz ciało, serce i umysł, by przeżyć życie pięknie i uczciwie, w zgodzie ze sobą…

….przecież joga od „yuj” znaczy łączyć, scalać i jednoczyć. 

Grafik z zajęć jogi dostępny pod tym linkiem:

https://niku.pl/plan-zajec/

Zapraszam na zajęcia – Ania Słomka.